Pro League vangt bot: aanpassing U23-ploegen geen groen licht
Vier U23-ploegen in de tweede afdeling van het profvoetbal, zonder degradatiegevaar. De grote clubs haalden hun slag thuis. De Belgische Mededingingsautoriteit tikte de Pro League echter op de vingers. Ze stelden een vorm van oneerlijke concurrentie vast.
Een verrassing was dat niet. De logica is ver te zoeken als de nummer dertien zou degraderen en de nummers veertien, vijftien en zestien niet. BMA waarschuwde de Pro League: werk dat euvel weg of riskeer een boete tot 12 miljoen euro.
De Pro League dokterde een zogenaamd compromis uit:
- het behoud van vier U23-ploegen in de Challenger Pro League
- volgend seizoen zou er wel een degradatiekans zijn voor die ploegen
- voor de benadeelde clubs dit seizoen zou een tussenoplossing volgen
Een belangrijke stoorzender: als RSCA Futures, Jong Gent, Club NXT of Jong Genk volgend seizoen zou degraderen, moet die plaats worden ingenomen door een andere U23-team. Dat zou de nummer vijf of zeven of tien in Eerste Nationale kunnen zijn.
Om die aanpassing erdoor te krijgen, moet de amateurvleugel – Voetbal Vlaanderen en ACFF – hun goedkeuring geven. Zoals verwacht klinkt er protest. “We nemen akte van de beslissing van de Pro League”, stelt Benjamin Vasseur, gedelegeerd bestuurder van ACFF, tegenover Le Soir. “Maar het feit dat er geen automatische promotie meer is, vormt voor ons een groot probleem. In de huidige situatie is ons antwoord duidelijk: nee.”
Hij benadrukt dat de sportieve logica moet primeren. De Pro League moet geen stemmen trachten af te kopen. “Niet alles draait om geld. Wij willen vooral dat het sportieve principe gerespecteerd wordt.”
De Pro League heeft drie maanden om een oplossing te vinden. Ondertussen klinkt er dreigende taal bij KAA Gent, dat een aanpassing van de competitieformat als een annulatie van de format 2026/2027 beschouwd. De Buffalo’s dreigen via juridische weg voor een behoud van de competitieformat met play-offs te strijden.